بورس در ریل مناسب قرار گرفته است/ اختلال خاصی در بازار نداریم

به نقل از سایت اقتصاد ایران  :

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و امور دارایی پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به وضعیت بورس، اظهار کرد: اگر وضعیت بورس را در یک ماه اخیر دنبال کرده باشید، می‌بینید که در ریل مناسبی قرار گرفته است زیرا نهادسازی‌های خوبی در این بازار صورت گرفته است و تقریبا همه ناشرین بازار بازارگردان دارند.

دژپسند گفت: ما به جز متغیرهای پیرامونی که روی بازار اثر می‌گذارد، اختلال خاصی در بازار نداریم. مثلا ممکن است برای یک بخشی سیاستگذاری صورت می‌گیرد، آن سیاستگذاری اثرش را می‌گذارد و بازار واکنش نشان می‌دهد، این طبیعی است.

وی ادامه داد: یا مثلا وقتی یک قاعده‌ای برای تعیین قیمت یک گروهی از کالاها می‌گذارند که این هم روی بازار اثر می‌گذارد. البته در برخی مواقع تبیین درست صورت نمی‌گیرد. مثلا اگر قرار باشد برای یک گروه کالایی کف تعیین کنند و سقف را آزاد کنند، به نفع بازار است اما چون برخی موضوع را بد منعکس می‌کنند، اثر معکوس بر بازار می‌گذارد.

وزیر اقتصاد گفت: امروز بازار از لحاظ عملکردی به مرحله‌ای از شرایطی رسیده است که می‌توان به آن اعتماد کرد.

دژپسند با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت: کلیات بودجه در کمیسیون تلفیق تصویب شد. براساس جلسه ای که روسای دو قوه در دفتر رئیس تشکیل دادند، قرار شد ما در مرحله بعد از تصویب کلیات، سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه‌های ذیربط حداکثر همکاری را داشته باشند تا بودجه مراحل خود را طی کند.

وی افزود: هنوز وارد جزئیات نشدیم که من بخواهم نظر بدهم، ولی می‌دانم اهتمام جدی وجود دارد که کار بودجه پیش برود. باید در عمل کمیسیون تلفیق جلساتش را آغاز کند، اول منابع و سپس مصارف را بررسی خواهد کرد. در مساله منابع یک جلساتی گذاشته شد و بر سر مالیات، اوراق و واگذاری‌ها گزارشات و استدلال‌های خود را بیان کردیم و وزارت نفت هم درخصوص منابع حاصل از فروش نفت، بحث‌هایی را ارائه داد. بنابراین در مرحله کلیات مباحثه‌های لازم را انجام دادیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به مساله ثبات بازار ارز، تصریح کرد: تحلیل ها این است که روندِ با ثبات و متمایل به بهبود را در بازار ارز خواهیم داشت.

دژپسند در ادامه با اشاره به مساله تورم گفت: ما از دوطریق با افزایش تورم مبارزه می‌کنیم. یک اینکه فشار تقاضا را کم کرده و رشد نقدینگی را مدیریت کنیم. همیشه یکی از عوامل پمپاژ نقدینگی کسری بودجه دولت است. کسری بودجه‌ای که از محل استقراض از بانک مرکزی تامین شود. خوشبختانه تاکنون سعی کردیم این اتفاق نیفتد.

وی تاکید کرد: روش دوم این است که سیاست‌های پولی که در شورای پول و اعتبار تصویب می‌کنیم، ناظر به این باشد که اگر ناچاریم بخاطر شرایط کرونا وضعیت انبساطی باشد اما در عین حال هدفمند باشد تا انتشار نقدینگی کمتر شود.

وزیر اقتصاد گفت: راه دیگر این است که قیمت‌ها را کنترل کنیم. در قیمت‌ها یکی گرانی و یکی گرانفروشی داریم. در گرانی گاهی هزینه تمام شده کالا و خدمات بالا می‌رود. مثلا ممکن است تولید یک کالا به مواد اولیه وارداتی وابسته باشد و وقتی نرخ ارز بالا می‌رود، هزینه تولید هم افزایش پیدا می‌کند و در نهایت گرانی ایجاد می‌شود.

دژپسند تصریح کرد: گاهی در شرایط بد بازار عده ای سواستفاده می‌کنند که باید از طریق نهادهای نظارتی مقابله و مواجهه لازم صورت بگیرد. امروز وزارت صمت، سازمان حمایت، وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات برای گرانفروشی برنامه دارند.

وی افزود: اگر سیاست‌های ارزی جواب دهد و قیمت ارز متعادل شود، مشکل گرانی مربوط به نرخ ارز حل خواهد شد.

برچسب ها:

اقتصاد ایران

99
0 0