تامین ۵۰۰ هزار میلیارد تومان منابع از بورس در سال جاری

به نقل از سایت اقتصاد ایران  :

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد دژپسند عصر امروز در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: در نخستین جلسه شورای گفتگو که حضور پیدا کردم اعلام کردم باید امسال هزار هزار میلیارد تومان تأمین مالی در اقتصاد داشته باشیم که امروز با افتخار می‌گویم که در ۱۰ ماهه اول امسال ۵۰ درصد آن یعنی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه تأمین مالی شده است. این در حالیست که کل تأمین مالی بازار سرمایه در سال گذشته ۲۶۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی اضافه کرد: برای سال ۱۴۰۰ باید برنامه ریزی و تلاش کنیم تا هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و تأمین مالی برای اقتصاد صورت گیرد که بخش عمده آن باید سرمایه‌گذاری جدید باشد.

وزیر اقتصاد گفت: اگر بتوانیم این هدف را محقق کنیم می‌توان گفت برای رشد اقتصادی خیز برداشتیم. البته امسال هم رشد خوبی صورت گرفته است همچنین برنامه ریزی‌ها باید به گونه‌ای باشد که بازار پول و بازار سرمایه به صورت ترکیبی تأمین مالی اقتصاد کشور را انجام دهند. وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی باید کمک و برنامه راهبردی را برای تأمین مالی و سرمایه گذاری ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومانی اقتصاد ارائه کنند که این برنامه‌ها می‌تواند به صورت مشارکت بخش خصوصی و یا رشد صادرات غیرنفتی و دیگر راهکارهای موجود باشد.

وی افزود: یکی از آرزوهای ما این بود که کشور را از وابستگی مطلق به نفت رها کنیم که امروز این مهم اتفاق افتاد و حجم صادرات غیرنفتی، گوی سبقت را از صادرات نفت خام ربوده است. در دوره‌ای صادرات غیر نفتی تنها ۲ درصد، سهم از کل صادرات کشور داشت، اما امروز در شرایط جنگ اقتصادی صادرات غیر نفتی بسیار بیشتر از صادرات نفت خام است و اگر دشمنان از دشمنی دست بردارند این سهم بسیار بیشتر نیز خواهد شد.

دژپسند با بیان اینکه با اجرای سیاست‌های ابلاغی اصل ۴۴ سهم تولید در تصدی گری‌ها بسیار کاهش یافته است گفت: اگرچه سیاست‌های اصل ۴۴ آنگونه که مد نظر بود به طور کامل محقق نشد، اما مسیری را پیش روی ما قرار داد تا بتوانیم بهتر از گذشته گام برداریم ضمن اینکه امروز بخش خصوصی ما مستقل است و به خارج و همچنین به دولت وابسته نیست. امروز بخش خصوصی دیدگاه‌های خود را بدون لکنت زبان در مجامع مختلف بیان می‌کند.

وی همچنین اظهار داشت: قطعاً آثار جنگ تحمیلی اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه و یک طرفه به صورت سیستماتیک مشخص است. اما نکته مهم این است که توانستیم با همراهی سه قوه و سه اتاق تعاونی، اصناف و بازرگانی تا جایی که مقدور بود فشارها و رنج‌ها را تا حداقل ممکن کاهش دهیم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: البته همه می‌دانیم که این فشارها محسوس است و باز باید با یک برنامه جدی جلوی این فشارها بایستیم و به این سمت برویم که همه فعالیت‌های ما منجر به افزایش رفاه شود.

برچسب ها:

اقتصاد ایران

178
0 0